Jaki jest najbardziej uniwersalny obiektyw do bezlusterkowca? Jak długość ogniskowej wpływa na możliwości szkła? Co warto wiedzieć o mocowaniach aparatów fotograficznych i obiektywów? Odpowiadamy na te i inne pytania o obiektywy do bezlusterkowców. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup.
Mocowania w obiektywach do bezlusterkowców i lustrzanek
Bezlusterkowy aparat fotograficzny, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada lustra w konstrukcji komory. Dystans od bagnetu (czyli pierścienia łączącego obiektyw z korpusem) do matrycy aparatu jest przez to krótszy niż w lustrzankach. Pozwoliło to producentom konstruować mniejsze obiektywy, ale jednocześnie musieli oni stworzyć też nowe typy mocowań.
Z tego powodu obiektywów od lustrzanek – nawet tej samej marki – nie da się zamocować na bezlusterkowcach bez dodatkowego sprzętu. Możesz to zrobić jedynie dzięki specjalnym adapterom. Wiele z nich to po prostu odpowiednio skonstruowane pierścienie, ale przy takim rozwiązaniu obiektyw nie wykorzysta wielu funkcji aparatu, jak autofocus czy stabilizacja optyczna. Z kolei adaptery przenoszące elektronikę są zdecydowanie droższe.
Systemy mocowań obiektywów w aparatach fotograficznych różnią się także u poszczególnych producentów. Jeśli szkło będzie innej marki niż korpus, zwykle również potrzebny będzie adapter, więc ekonomiczniej wybierać rozwiązania tego samego producenta.
Niektóre firmy stawiają natomiast na uniwersalny obiektyw do bezlusterkowca, który pasuje do urządzeń różnych marek. Warto jednak upewnić się, czy pozwoli on wykorzystać wszystkie funkcje aparatu, na których Ci zależy.
Uniwersalny obiektyw do bezlusterkowca, jasna stałka, szeroki kąt czy teleobiektyw?
Najważniejszym parametrem obiektywu jest ogniskowa, która w dużym stopniu wyznacza jego zastosowanie. Im mniejsza jest bowiem długość ogniskowej, tym większy kąt widzenia. W obiektywach stałoogniskowych jest on stały, z kolei obiektywy zmiennoogniskowe, czyli zoomy, pozwalają go zmieniać. Daje to efekt przybliżania fotografowanej sceny (wydłużenie ogniskowej) lub jej oddalenia (skrócenie ogniskowej), co jednocześnie poszerza kadr.
Obiektywy stałoogniskowe oferują zwykle lepszą jakość obrazu oraz większą jasność (czyli niższą minimalną wartość przysłony f/) niż te zmiennogniskowe w porównywalnej cenie. Stałki dają jednak mniejsze możliwości przy kadrowaniu, więc najbardziej uniwersalnym obiektywem do bezlusterkowca będzie zoom o ogniskowej 24-70 mm.
Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na kąt widzenia / długość ogniskowej obiektywy można również podzielić na:
- Standardowe, których kąt widzenia po przekątnej nie odbiega zbytnio od tego, co rejestruje oko (ok. 47°). Długość ogniskowej (przy matrycy pełnoklatkowej): powyżej 35 mm, poprzez najbliższą ludzkiej percepcji 50 mm, lecz poniżej 80 mm.
- Szerokokątne, czyli dające kąt widzenia powyżej 60° (ogniskowe najczęściej w zakresie 16-35 mm). Obiektyw szerokokątny bywa wykorzystywany w fotografii krajobrazu i przyrody, architektury czy przy imprezach okolicznościowych. Jego zaletą jest możliwość uchwycenia wielu elementów w kadrze oraz uzyskania głębokiej perspektywy.
- Teleobiektywy o kącie widzenia poniżej 31° (ogniskowe od 80 mm do nawet 600 mm). Sprawdzają się między innymi w fotografii sportowej, uwiecznianiu dzikich zwierząt i krajobrazów. Obiektyw tele pozwoli podkreślić odległe szczegóły i dalekie plany oraz skoncentrować się na detalu.
Dobierz obiektyw do wielkości matrycy aparatu fotograficznego
Wybierając obiektyw, należy pamiętać też o wielkości matrycy aparatu fotograficznego. Najczęściej spotykane są tzw. aparaty pełnoklatkowe z matrycą o wymiarach ok. 36 x 24 mm oraz matryce APS-C (ok. 24 x 16 mm).
Producenci projektują zarówno obiektywy do bezlusterkowców z myślą o pierwszym, jak i drugim rozmiarze matrycy. Najlepiej wybrać właśnie obiektyw dedykowany do konkretnego rozmiaru matrycy.
Obiektywy do bezlusterkowców marki Sony
Jak już wspominaliśmy, na rynku da się znaleźć uniwersalne obiektywy do bezlusterkowców, które podłączysz do korpusów wielu różnych marek. Zanim jednak zdecydujesz się taki model, sprawdź ofertę producenta aparatu fotograficznego. Jest bowiem duża szansa, że znajdziesz optymalne rozwiązanie w dobrej cenie.
Szeroki wybór oferują zwłaszcza sklepy, które specjalizuję się w sprzęcie danej marki. Na przykład na stronie Sony Centre znajdziesz ponad 50 modeli obiektywów do bezlusterkowców Sony (zobacz: https://scentre.pl/lista/sony/obiektywy-pelnoklatkowe.html), które charakteryzują się mocowaniem typu E.
Szkła są bardzo zróżnicowane pod kątem długości ogniskowych i przeznaczenia, a ceny wahają się od około 1000 zł do powyżej 10 000 zł. Każdy entuzjasta fotografii znajdzie więc coś dla siebie, bez względu na to, czego szuka i jaki ma budżet.
Artykuł sponsorowany