Wprowadzenie: manometr do kół samochodowych – znaczenie
Ciśnienie to standardowa jednostka miary często używana w inżynierii oraz do określonych celów w nauce i statystyce. Najprostsze mierniki mierzą położenie igły lub otwarcie zaworu, ale bardziej złożone mierniki mogą mierzyć takie rzeczy, jak moment obrotowy, prędkość, zużycie paliwa, a nawet poziom oleju w silniku.
Niektórzy eksperci motoryzacyjni zalecają sprawdzanie ciśnienia w oponach raz w miesiącu, aby upewnić się, że są one odpowiednio napompowane. Gwarantuje to, że nie zużyją się przedwcześnie i że będziesz w stanie utrzymać osiągi pojazdu i oszczędność paliwa. Jednak wymaga to również czasu i może być trudne, jeśli musisz przejść od jednego trzonka zaworu do drugiego we wszystkich czterech oponach. Na szczęście istnieje teraz rozwiązanie tego problemu: manometry zaprojektowane specjalnie do kół samochodowych. Jak już będziemy sprawdzać ciśnienie kół, możemy je szybko wymienić używając kompresor powietrza i klucz udarowy pneumatyczny do kół.
Powód 1: Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jak nisko mogą spaść Twoje opony?
System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) to standardowe wyposażenie nowoczesnych pojazdów. Tradycyjnie system TPMS zapewniał lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, gdy jedna z opon spadła poniżej 12 PSI. System TPMS ostrzegałby również kierowców o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach.
Jednak nowsze pojazdy są w stanie wykryć niższe poziomy ciśnienia w oponach niż 12 PSI zarówno dla opon przednich, jak i tylnych. W związku z tym stworzono nowy zestaw zasad, który pozwala producentom TPMS tworzyć systemy, które mogą ostrzegać kierowców o niskim ciśnieniu w oponach na poziomie 10 PSI lub niższym, nawet jeśli nie używają oni opon niskoprofilowych.
Powód 2: Przedłużanie żywotności opon
Żywotność opon można przedłużyć dbając o nie i przestrzegając odpowiedniego harmonogramu konserwacji.
Guma opony to cud inżynierii ze skomplikowaną mieszanką chemikaliów, która zapewnia idealną równowagę przyczepności, trwałości i trwałości. Ale jego chemia jest również tym, co ogranicza jego żywotność. Guma zaczyna się psuć, gdy jest rozgrzana, co ma miejsce, gdy obraca się o nawierzchnię z dużą prędkością. W końcu zużyje się lub pęknie pod zbyt dużym ciśnieniem spowodowanym dużą prędkością lub nierównymi powierzchniami, co doprowadzi do przebicia opony.
Opony nie są tanie – zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak często wymagają wymiany – więc za każdym razem, gdy potrzebujesz nowych, patrzysz na kilkaset dolców. Więc opłaca się przedłużyć im życie tak bardzo, jak to możliwe, zanim w to uderzą
Powód 3: Wydłużenie żywotności hamulców
Hamulce są istotną częścią pojazdu i ważne jest, aby je konserwować, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Jeśli nie, Twoje hamulce zawiodą i możesz skończyć z poważnym wypadkiem. W tej sekcji znajdziesz przydatne wskazówki, jak najlepiej to zrobić.
Klocki i tarcze są często wykonane z różnych materiałów, dlatego niektórzy uważają, że należy je wymieniać osobno. Ale tak nie jest, ponieważ klocki należy wymieniać, gdy tarcze są zbyt zużyte, a nie odwrotnie.
Powód 4. Wydłużenie żywotności zawieszenia i układów kierowniczych
Zawieszenie i układ kierowniczy to części samochodu, które umożliwiają mu poruszanie się po trudnym terenie. Pozwalają one na kontakt kół z drogą, pomimo wybojów, dziur lub innych nierówności.
W tym artykule omówimy, jak przedłużyć żywotność tych systemów.
Powód 5. Zapobieganie uszkodzeniom innych części pojazdu
Wielkość pojazdu ma znaczenie, jeśli chodzi o aerodynamikę. Im bardziej aerodynamiczny pojazd, tym mniejszy opór i tym lepsze zużycie paliwa.
Należy zauważyć, że właściwości aerodynamiczne nie ograniczają się do wyglądu zewnętrznego pojazdu.
Elementy wnętrza, takie jak otwory wentylacyjne, głośniki i podłokietniki, również mogą wpływać na opór. Kierowcy powinni być świadomi tych czynników przy zakupie nowego samochodu, aby mieć pewność, że nie stracą na efektywności paliwowej lub nie wydłużą okresu eksploatacji na dłuższą metę.
Gbydy stało się tak, że uszkodzimy sobie lakier, z pomocą może przyjść szlifierka oscylacyjna do lakieru. W momencie gdyby uszkodzenie było poważniejsze warto mieć ze sobą klucz zapadkowy.