Każdy potencjalny kierowca przed podjęciem się zaliczenia kursu na prawo jazdy oraz egzaminów ma obowiązek przystąpić do badania na prawo jazdy. Żeby zminimalizować czas poświęcony na zdobycie odpowiednich orzeczeń warto odpowiednio przygotować się przed wizytą. Do pozytywnego przejścia badań potrzebne będą dokumenty i orzeczenia, o których część przyszłych kierowców nierzadko zapomina. Jak najlepiej przygotować się do badań i co ze sobą wziąć?
Jak długo trwają badania?
Badania kierowców zwykle trwają od 20 do 30 minut, więc warto zarezerwować sobie wolny czas w trakcie badań. Na wizytę dokonuje się wcześniejszej rezerwacji i przychodzi się na z góry umówioną godzinę. Oczywiście w przypadku nagłej sytuacji uniemożliwiającej stawienie się na badania o umówionej wcześniej godzinie istnieje możliwość przełożenia badań na inny termin. W praktyce, jeśli potencjalny kierowca spełnia wymagania, badania wykonywane są znacznie szybciej, a przyszli kierowcy mogą stawiać się w placówce badań wcześniej, by przyspieszyć cały proces.
Co ze sobą wziąć?
Na badania lekarskie na prawo jazdy należy obowiązkowo wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Osoby, które przedłużają prawo jazdy muszą również posiadać swój stary dokument uprawniający kierowanie pojazdem. Koszt badań, płatnych na miejscu, to około 200 złotych i trzeba przygotować się na opłacenie badań przed ich wykonaniem. Do tego, nie powinno się zapominać o przedstawieniu swojej dokumentacji medycznej zawierającej ostatnie badania oraz o powiadomieniu lekarza o przebytych chorobach lub, w przypadku chorowania, o chorobach przewlekłych. Osoby korzystające z okularów, przystępujące na badania kierowców, powinny przynieść okulary lub soczewki. Ponadto, osoby z wadą słuchu są zobowiązane wziąć ze sobą aparat słuchowy. Dodatkowo, jeśli pacjent posiada aktualne badanie psychotechniczne należy zabrać ze sobą orzeczenie psychologiczne lub wynik testu psychotechnicznego.
Czy na badania na prawo jazdy trzeba się specjalnie przygotować?
Oczywiście, nie. Na badania kierowców należy przyjść wyspanym i spokojnym. Na badaniach nie są przeprowadzane testy wysiłkowe, ale warto zachować jak najlepszą sprawność na badanie wzroku i słuchu. Jedynym warunkiem dotyczącym przygotowania własnego organizmu na badania lekarskie na prawo jazdy jest zakaz spożywania środków odurzających przed właściwym badaniem. Przyjście na badania kierowców pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających skutkuje automatyczną dyskwalifikacją.