Próchnica zębów i choroby przyzębia to niestety problemy niemal każdego Polaka. Coraz więcej ludzi uświadamia sobie jednak, że wdrażając odpowiednie nawyki i edukując się z zakresu prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej jest w stanie cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Wysiłek włożony w pielęgnację zębów zaprocentuje w przyszłości utrzymaniem własnego uzębienia- być może za kilkadziesiąt lat protezy nie będą już potrzebne!
Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe?
Podstawą higieny stomatologicznej jest szczotkowanie i nitkowanie zębów. Wykonując te czynności starannie, przynajmniej dwa razy dziennie jesteśmy w stanie zapobiegać próchnicy i innym chorobom jamy ustnej. Nitka dentystyczna bywa jednak problematycznym gadżetem, z którym nie każdy sobie poradzi. Przy nieodpowiednim jej używaniu można zrobić sobie poważną krzywdę, np. podrażnić brodawkę i nabawić się bolesnej infekcji. Nie jest ona zalecana szczególnie dla dzieci i osób o ograniczonych zdolnościach manualnych. Nie będzie też wystarczająca dla pacjentów o szerokich przestrzeniach międzyzębowych, recesjach czy zaniku brodawki dziąsłowej. W takich przypadkach higienistki i stomatolodzy polecają szczoteczki międzyzębowe, bądź irygatory. Te ostatnie są bardziej uniwersalne, gdyż nadadzą się dla wrażliwych, opuchniętych czy krwawiących dziąseł.
Kiedy potrzebny jest irygator?
Irygator stomatologiczny oczyszcza powierzchnie zębów za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Jest delikatny, dzięki czemu nada się dla każdego, także dla dzieci. Świetnie wspomaga leczenie w chorobach przyzębia poprzez masaż dziąseł, a jego użycie jest łatwe i przyjemne. Dentyści zalecają go szczególnie dla pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne, mosty czy implanty. Gliwice i inne większe miasta mają sklepy stacjonarne, w których można zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, ale irygatory dostępne są też przez internet. Do wyboru są urządzenia stacjonarne, na stałe podpięte do bazy, które świetnie nadają się do domowego użytku dla całej rodziny, oraz przenośne, z wbudowanym akumulatorem, które sprawdzą się w podróży. Irygatory mobilne są mniej wygodne, ze względu na konieczność ładowania i mniejszy pojemnik na wodę, którą trzeba często uzupełniać. Najważniejszym parametrem jest jednak ciśnienie strumienia płynu. Przy problemach natury stomatologicznej poleca się zastąpić wodę płukanką do ust o właściwościach leczniczych i bakteriobójczych. Trzeba także pamiętać o każdorazowym opróżnianiu pojemnika po użyciu i okresowym odkamienianiu, np. przy pomocy tabletek zalecanych przez producenta.