Na rynku akcyjnym niejednokrotnie kształtują się zróżnicowane formacje występujące w analizie technicznej. Warto rozpoznawać te podstawowe, aby w pewnym stopniu przewidzieć, w jaki sposób mogą zachować się uczestnicy rynku. Czym charakteryzuje się formacja głowy z ramionami? Co powinniśmy wiedzieć o formacji trójkąta zwyżkującego? W jaki sposób rozgrywać formację prostokąta? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Czym charakteryzuje się formacja głowy z ramionami?
Na dzień dzisiejszy w sposób szczególny poszukuje się sposobów, które są w stanie uchronić nasz majątek przed stratą realnej wartości. Jednym z rozwiązań są akcje. Ulokowanie w nie funduszy wiąże się ze stałym obserwowaniem wykresów. Często zauważalna może być formacja głowy z ramionami. W jej przypadku najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie zachowanie się wolumenu obrotów. Ich wielkość podczas kształtowania się głowy powinna być mniejsza, aniżeli podczas kształtowania lewego ramienia. Prawe ramie powinno być natomiast ukształtowane na jeszcze niższym wolumenie. W większości przypadków formacja ta zwiastuje odwrócenie trendu- należy dokonać sprzedaży, jeśli cena spadnie o około 3% poniżej szyi.
Co powinniśmy wiedzieć o formacji trójkąta zwyżkującego?
W przypadku trójkąta zwyżkującego wolumen obrotów powinien maleć. Kiedy zauważymy taką prawidłowość na wykresie, wówczas możemy zdecydować się na podjęcie konkretnych akcji. Jeśli posiadamy akcje, wówczas należy dokonać sprzedaży na wybiciu i odkupić na korekcie. Jeśli dojdzie do wybicia w dół, wówczas po zauważeniu również innych sygnałów sprzedaży należy dokonać natychmiastowej sprzedaży. W sytuacji, gdy nie posiadamy akcji, to należy dokonać zakupu na korekcie, kiedy dojdzie do wybicia w górę.
W jaki sposób rozgrywać formację prostokąta?
Jest jeszcze jedna formacja, która cieszy się dużą popularnością. Mowa o formacji prostokąta, która w większości przypadków zapowiada kontynuację, a nie odwrócenie trendu. W jej obrębie wolumen powinien mieć spadkową tendencję.
W sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami akcji, wówczas po ustaleniu formacji warto dokonywać zakupu blisko dnia i sprzedawać w okolicach szczytu. Jeśli dojdzie do wybicia w dół, wówczas niezbędna jest niemalże natychmiastowa sprzedaż. Gdy formacja wybije się w górę, wówczas należy dokonać sprzedaży na wybiciu, a następnie zakupu na korekcie.